Noslēgusies LCB Geocaching slēpņu akcija – bēdīgie tilti apmeklēti teju 300 reižu

4.11.2016.

Oktobra beigās noslēdzās biedrības “Latvijas Ceļu būvētājs” (LCB) aicinājums – meklēt Geocaching slēpņus zem sliktā stāvoklī valsts pārziņā esošajiem tiltiem un dalīties ar šo tiltu fotogrāfijām sociālajos tīklos. Divu mēnešu laikā visā Latvijā 17 patiltēs izvietoti slēpņi tikuši apmeklēti gandrīz 300 reižu, turklāt neizpalikušas arī iedzīvotāju publicētās fotogrāfijas, kas viennozīmīgi vēsta par tiltu bēdīgo stāvokli.

Iedzīvotāji savu interesi izrādījuši, ne tikai aktīvi apmeklējot slēpņus, bet arī sniedzot savus komentārus par tiltu tehnisko stāvokli. “Bīstami nožēlojams skats,” “palienot zem tilta, var redzēt tā reālo stāvokli,” “braucamā daļa ir OK, bet sāniem jau sāk līst ārā armatūra,” “sūnām apaudzis, sadalās, lāpīts, cik nu var,” “tilta konstrukcijas nolietojušās, betons saplaisājis, izdrupis,” “dzelzsbetona konstrukciju stiegrojuma aizsargslānis izdrupis, stiegrojums korodējis,” “ļoti bēdīgā stāvoklī, drīz vairs pāri braukt negribēsies,” “tilta margas drīz sāks krist upē” – šie ir daži no ne visai glaimojošiem komentāriem, kas veltīti tiltiem.

Visaktīvāk slēpņi ir meklēti Vidzemes un Zemgales pusē. Visvairāk ir apmeklēti tilti pār Braslas (Plācis – Eiķēnu grants karjers), Sidrabes (pie Elejas) un Rankas upi (Ogre–Viskaļi). Savukārt objektu tehniskais stāvoklis visvairāk kritizēts tiltiem pār Bērzaunes (Pļaviņas–Madona), Sitas (Gulbenes – Balvu ceļš) un Sidrabes upi.

“Ceram, ka valdība, veidojot jau nākamā gada budžetu, iedzīvotāju balsis, kas izskanējušas šīs akcijas laikā, tomēr sadzirdēs. Jo tie vairs neesam tikai mēs, kas saka – liela daļa valsts pārziņā esošo tiltu ir kritiskā stāvoklī. To pauž arī cilvēki, kas paši par to ir pārliecinājušies un kuri ikdienā šos tiltus izmanto. Vai tiešām ir jāgaida kāda nelaime, lai sasparotos? Par tiltiem jāsāk rūpēties jau tagad!" uzsver Zigmārs Brunavs, biedrības “Latvijas Ceļu būvētājs” izpilddirektors.

Noslēdzoties akcijas aktīvajam posmam, viens no visiem interesentiem, kas bija atsaukušies aicinājumam sociālajos tīklos publicēt vismaz trīs fotogrāfijas ar tēmturi #BedigieTilti, savā īpašumā iegūs “Garmin” auto navigācijas ierīci. Balvas ieguvēju nav iespējams izvērtēt pēc publicētajās fotogrāfijās redzamo tiltu bēdīguma pakāpes, tāpēc balva tiks izlozēta. Vienlaikus LCB aicina iedzīvotājus, ievērojot drošību, turpināt apmeklēt slēpņus un pievērst pārējās sabiedrības un lēmumu pieņēmēju uzmanību sliktā stāvoklī esošajiem tiltiem.

Valsts budžeta finansējums jau daudzus gadus tiltu sakārtošanai ir bijis nepietiekams, tāpēc no teju 1000 valsts pārziņā esošajiem tiltiem ceturtā daļa ir sliktā, bet 150 – ļoti sliktā stāvoklī. LCB pieļauj, ka lēmumu pieņēmējiem trūkst izpratnes, kādā stāvoklī pašlaik atrodas daudzi tilti, tāpēc budžeta finansējums tiltu uzturēšanai daudzus gadus ir bijis nepietiekams. Redzot, ka iepriekšējie aicinājumi pievērst lēmumu pieņēmēju uzmanību tiltu sliktajam stāvoklim ir bijuši nesekmīgi, šogad LCB aicināja ar savu balsi iesaistīties arī iedzīvotājus.

 

Papildu informācija:

Zigmārs Brunavs,

Biedrības „Latvijas Ceļu būvētājs” izpilddirektors

29404218